Holiday Tournament

TOURNAMENT INFORMATION

1. Before your first game you will need to hand in a roster with the players and coach card number, the

team name and grade, the coaches phone number and the coaches E-Mail. If we do not receive this roster

completed the next game is a forfeit. Once the roster is handed in it will be listed on our website and you

will not hand in another roster at other events, unless there are changes.

2. All games consist of two 17 minutes halves, with the clock stopping on all shooting fouls, and all dead

balls the last two minutes of each half.

3. Four timeouts per game. Two full and two thirty second timeouts. They carry over to the 2nd half.

4. Overtimes as follows: 1st overtime---two minutes, 2nd overtime is sudden death with the first team scoring.

5. There is a four minute warm-up and a four minute halftime.

6. Players can only play for one team in the same age group.

7. 3rd grade through 6th grade can either use a regular size ball or a women's size ball. If either coach wants the women's

size ball it will be used.

8. In cases of three way ties for first in the boys division winner will be determined by dropping the score fo the 4th place team

and then adding plus or minus points against the other two teams up to 15 points. In the girls division you include all scores against

teams in the pool plus or minus up to 15 points.

9. Each team will provide a scorekeeper who will sit next to the clock at the game.

10. Any coach or player ejected from the game WILL NOT BE ALLOWED TO PARTICIPATE IN THE NEXT GAME.

11. COACHES, PLEASE DO NOT RUN UP THE SCORE ON ANY TEAM THAT YOU PLAY. TEACH YOUR PLAYERS

THE IMPORTANCE OF RESPECTING PLAYERS FROM THE OTHER TEAM. YOU SHOULD ALSO MAKE SURE

PARENTS ARE UNDER CONTROL. THEY SHOULD ALSO BE AN EXAMPLE TO THE PLAYERS.

12. Any questions call Scott Briggs at 801-381-3009.

13. If you have a mistake on your SCHEDULE CALL LYNN AT 801-808-8179.

MAKE SURE YOU CHECK YOUR SCHEDULE THE DAY BEFORE THE TOURNAMENT BEGINS.

 

3rd Grade    
Red Division Won Lost
Complete Athletics    
Epic    
UBC    
Titans    
Game 1-1st place vs 2nd place

 

3rd Grade    
Blue Division Won Lost
Trojans    
Utah Fierce    
Salt City Hustle    
Mayhem Black    
Game 2-1st place vs 2nd place

 

4th Grade          
Red Division          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Utah Select Premier     Skyridge    
Lone Peak     Salt City Hustle    
Utah Elite     Se Soia    
Game 3-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

4th Grade          
Blue Division          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Konogo Black     Salt Lake Legends    
Triple Threat     Phenom Factory    
All Poly     Utah Premier Select    
Game 4-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

5th Grade    
Red Division Won Lost
Utah Elite    
Salt City Hustle    
Hoops Elite    
UBC    
Game 5-1st place vs 2nd place

 

5th Grade Blue Division                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
Northern Utah Flight     Lone Peak Gold     All Poly White    
Hard Knox Blue     Complete Athletics     Utah Premier Select Boys    
Legends     Swat     Salt Lake Legends    
Utah Premier National                
Game 6-Winner Pool B vs Winner Pool C
Game 7-Winner Pool A vs Winner Game 6

 

6th Grade Red Division          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Hard Knox Premier     UBC    
Utah Titans     Utah Elite    
Kongo Black 2     Utah Havoc    
Game 8-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

6th Grade Blue Division          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Manti     Kongo Black    
Murray Hoops     Mayhem Black    
Utah Premier National     Alta    
Game 9-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

7th Red Division          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Utah Premier National     Salt Lake Heat    
Utah Xtreme     Kongo Black    
Salt City Hustle     Utah Elite    
Game 10-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

7th Blue Division                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
SoJo Falcons     Green Canyon     Olympus    
Maple Mountain     Salt Lake Sonics     Hard Knox Blue    
Complete Athletics     Fire     Corner Canyon    
Salt Lake Legends     Riverton     Utah Steel    
Game 11-Winner Pool B vs Winner Pool C
Game 12-Winner Pool A vs Winner Game 11

 

8th Grade Red Division          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
C3 Elite     Hard Knox Premier    
Club Drive     Utah Elite    
Utah Select Premier     Kongo Black    
Game 13-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

8th Grade Blue Division          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Utah Premier Girls     Utah Xtreme    
Kongo Red     Salt Lake Sonics Orange    
All Poly     Trojans    
Utah Dawgs     Bees    
Game 14-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

9th Grade Won Lost
Exum Elite    
Kongo Black    
Mayhem Black    
Herriman    
Game 15-1st place vs 2nd place

 

8th Grade Girls Won Lost
Herriman    
NWBA    
Queens    
Se Soia    
Game 16-1st place vs 2nd place

 

*GAMES DO NOT COUNT IN POOL STANDINGS

12/27          
Sports City Court 1 Court 2   Court 3 Court 4
9:00 am 5th LP Gold vs 5th Complete Athletics *5th Swat vs 5th Salt Lake Legends 9:30 am 9th Exum Elite vs 9th Mayhem Black 9th Kongo Black vs 9th Herriman
10:00 am 7th SoJo Falcons vs Maple Mt. 7th Complete Athletics vs 7th Salt Lake Legends 10:30 am 7th Olympus vs 7th Hard Knox Blue 7th Corner Canyon vs 7th Utah Steel
11:00 am 5th All Poly White vs 5th Utah Premier Selection 5th Complete Athletics vs 5th Swat 11:30 am 8th Trojans vs 8th Utah Xtreme 9th Mayhem Black vs 9th Herriman
12:00 pm 7th SoJo Falcons vs 7th Complete Athletics 7th Maple Mountain vs 7th Salt Lake Legends 12:30 pm 3rd Mayhem Black vs 3rd Salt City Hustle 9th Exum Elite vs 9th Kongo Black
1:00 pm *5th LP Gold vs 5th All Poly White 5th Utah Premier Select vs 5th Salt Lake Legends 1:30 pm 8th Salt Lake Sonics Orange vs 8th Trojans 7th Corner Canyon vs 7th Olympus
2:00 pm 6th Hard Knox Premier vs 6th Utah Titans *6th Kongo Black 2 vs 6th Utah Havoc 2:30 pm 3rd Mayhem Black vs 3rd Trojans 7th Hard Knox Blue vs 7th Utah Steel
3:00 pm *4th Utah Elite vs 4th Se Soia 3rd UBC vs 3rd Titans 3:30 pm *6th Kongo Black vs 6th Murray Hoops 3rd Utah Fierce vs 3rd Salt City Hustle
4:00 pm 6th UBC vs 6th Utah Elite 6th Hard Knox Premier vs 6th Kongo Black 2 4:30 pm G8th Herriman vs G8th NWBA G8th Queen vs G8th So Soia
5:00 pm 3rd Trojans vs 3rd Utah Fierce 8th Bees vs 8th Utah Xtreme 5:30 pm 5th Mayhem Black vs 5th Kongo Black *6th Utah Premier National vs 6th Alta
6:00 pm 3rd Complete Athletics vs 3rd UBC 3rd Epic vs 3rd Titans 6:30 pm G8th Herriman vs G8th Queen G8th NWBA vs G8th Se Soia
7:00 pm 6th UBC vs 6th Utah Havoc *6th Utah Titans vs 6th Utah Elite 7:30 pm 6th Mayhem Black vs 6th Alta xxxxxxxxxxxxxx

 

 

12/27      
Jordan High North South Aux
9:00 am 4th All Poly vs 4th Kongo Black *4th Triple Threat vs 4th Utah Premier Select 4th Salt Lake Legends vs 4th Phenom
10:00 am 7th Fire vs 7th Riverton 8th C3 Elite vs 8th Club Drive 8th Hard Knox Pemier vs 8th Utah Elite
11:00 am 7th Salt Lake Heat vs 7th Utah Elite 8th All Poly vs 8th Utah Dawgs *8th Utah Select Premier vs 8th Kongo Black
12:00 pm 4th All Poly vs 4th Triple Threat *4th Kongo Black vs 4th Phenom 4th Salt Lake Legends vs 4th Utah Premier Select
1:00 pm 7th Green Canyon vs 7th Salt Lake Sonics 5th Northern Utah Flight vs 5th Legends 5th Hard Knox Blue vs 5th Utah Premier National
2:00 pm 7th Utah Premier National vs 7th Utah Xtreme 7th Salt Lake Heat vs 7th Kongo Black *7th Salt City Hustle vs 7th Utah Elite
3:00 pm 8th Utah Premier Girls vs 8th Kongo Red 5th Legends vs 5th Utah Premier National 4th Utah Select Premier vs 4th Lone Peak
4:00 pm 7th Green Canyo vs 7th Fire 3rd Complete Athletics vs 3rd EPIC 4th Skyridge vs 4th Salt City Hustle
5:00 pm 7th Riverton vs 7th Salt Lake Sonics 5th Hoops Elite vs 5th UBC 5th Utah Elite vs 5th Salt City Hustle
6:00 pm 7th Utah Premier National vs 7th Salt City Hustle 5th Northern Utah Flight vs 5th Hard Knox Blue *4th Lone Peak vs Salt City Hustle
7:00 pm *7th Utah Xtreme vs 7th Kongo Black 8th Bees vs 8th Salt Lake Sonics Orange 4th Skyridge vs 4th Se Soia
8:00 pm 4th Utah Select Premier vs 4th Utah Elite 5th Utah Elite vs 5th Hoops Elite 5th UBC vs 5th Salt City Hustle

 

12/28      
Jordan High North South Aux
10:00 am *4th Utah Select Premior vs 4th Skyridge *4th All Poly vs 4th Salt Lake Legends 3rd Complete Athletics vs 3rd Titans
11:00 am 5th Northern Utah Flight vs 5th Utah Premie National *5th Complete Athletics vs 5th Utah Premier Selections 3rd Trojans v 3rd Salt City Hustle
12:00 pm 6th Utah Havoc vs 6th Utah Elite 7th Complete Athletics vs 7th Maple Mt. 8th C3 Elite vs 8th Utah Select Premier
1:00 pm 6th Manti vs 6th Murry Hoops 6th Utah Titans vs 6th Kongo Black 2 4th Salt City Hustle vs 4th Se Soia
2:00 pm *6th UBC vs 6th Hard Knox Premier 7th Utah Xtreme vs 7th Salt City Hustle 5th Hard Knox Blue vs 5th Legends
3:00 pm 5th All Poly White vs 5th Salt Lake Legends 8th Utah Xtreme vs 8th Salt Lake Sonic Orange 5th Lone Peak Gold vs 5th Swat
4:00 pm 6th Manti vs 6th Utah Premier National 8th All Poly vs 8th Kongo Red *8th Club Drive vs 8th Utah Elite
5:00 pm 5th Salt City Hustle vs 5th Hoops Elite 8th Trojans vs 8th Bees 3rd Utah Fierce vs Mayhem Blck
6:00 pm 7th Olympus vs 7th Utah Steel 9th Mayhem Black vs 9th Kongo Black 5th Utah Elite vs 5th UBC
7:00 pm 8th Utah Premier Girls vs 8th Utah Dawgs 7th Utah Elite vs 7th Kongo Black G8th XFactory vs G8th Se Soia
8:00 pm 9th Exum Elite vs 9th Herriman 8th Hard Knox Premier vs 8th Kongo Black G8th NWBA vs G8th Queen

 

12/29      
Jordan High North South Aux
9:00 am xxxxxxx 3rd EPIC vs 3rd UBC xxxxxxxxx
10:00 am 7th SoJo Falcons vs 7th Salt Lake Legends 4th Triple Threat vs 4th Kongo Black xxxxxxxxxx
11:00 am *7th Utah Premier National vs 7th Salt Lake Heat *6th Manti vs 6th Mayhem Black 7th Corner Canyon vs 7th Hard Knox Blue
12:00 pm 7th Green Canyon vs 7th Riverton 4th Phenom vs 4th Utah Premier Select 4th Lone Peak vs 4th Utah Elite
1:00 pm 7th Fire vs 7th Salt Lake Sonics *8th C3 Elite vs 8th Hard Knox Premier 6th Kongo Black vs 6th Alta
2:00 pm 8th Club Drive vs 8th Utah Select Premier 8th Utah Elite vs 8th Kongo Black 8th Utah Premier Girls vs 8th All Poly
3:00 pm 8th Kongo Red vs 8th Utah Dawgs 6th Murray vs 6th Utah Premier National Game 1
4:00 pm Game 4 Game 5 Game 2
5:00 pm Game 11 Game 8 Game 6
6:00 pm Game 9 Game 10 Game 3
7:00 pm Game 12 Game 13 Game 7
8:00 pm Game 14 Game 15 Game 16