9-15 State Championships - Boys & Girls

TOURNAMENT INFORMATION

1. Before your first game you will need to hand in a roster with the players and coach card number, the

team name and grade, the coaches phone number and the coaches E-Mail. If we do not receive this roster

completed the next game is a forfeit. Once the roster is handed in it will be listed on our website and you

will not hand in another roster at other events, unless there are changes.

2. All games consist of two 17 minutes halves, with the clock stopping on all shooting fouls, and all dead

balls the last two minutes of each half.

3. Four timeouts per game. Two full and two thirty second timeouts. They carry over to the 2nd half.

4. Overtimes as follows: 1st overtime---two minutes, 2nd overtime is sudden death with the first team to score.

5. There is a four minute warm-up and a four minute halftime.

6. Players can only play for one team in the same age group.

7. 3rd grade through 6th grade can either use a regular size ball or a women's size ball. If either coach wants the women's

size ball it will be used.

8. In cases of three way ties for first in the boys division winner will be determined by dropping the score fo the 4th place team

and then adding plus or minus points against the other two teams up to 15 points. In the girls division you include all scores against

teams in the pool plus or minus up to 15 points.

9. Each team will provide a scorekeeper who will sit next to the clock at the game.

10. Any coach or player ejected from the game WILL NOT BE ALLOWED TO PARTICIPATE IN THE NEXT GAME.

11.The cost is $3.00 for adults, ages 7-17 is $2.00 and seniors and under 6 free per day. Players in uniform and two coaches per team are free.

12. COACHES, PLEASE DO NOT RUN UP THE SCORE ON ANY TEAM THAT YOU PLAY. TEACH YOUR PLAYERS

THE IMPORTANCE OF RESPECTING PLAYERS FROM THE OTHER TEAM. YOU SHOULD ALSO MAKE SURE

PARENTS ARE UNDER CONTROL. THEY SHOULD ALSO BE AN EXAMPLE TO THE PLAYERS.

 

13 Any questions call Scott Briggs at 801-381-3009.

14. WHEN COMPETING IN THE STATE CHAMPIONSHIPS THE FORMAT IS AS FOLLOWS. EACH

TEAM WILL PLAY THE TEAMS IN THEIR POOL. AFTER POOL PLAY THE FIRST AND SECOND PLACE

MOVE TO THE DIVISION I CHAMPIONSHIPS AND COMPETE IN A SINGLE ELIMINATION TOURNAMENT.

THE THRID AND FOURTH PLACE TEAMS MOVE TO THE DIVISION II CHAMPIONSHIPS AND COMPETE

IN A SINGLE ELIMINATION TOURNAMENT. GOLD AND SILVER MEDALS WILL BE AWARDED IN

EACH DIVISION.

 

3rd Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
UBC Elite     Titans    
Utah Tigers     Leopards    
Fierce     EPIC    
Game 1-1st place Pool A vs 2nd place Pool B
Game 2-1st place Pool B vs 2nd place Pool A
Game 3-Winner Game 1 vs Winner Game 2
Game 4-3rd place Pool A vs 3rd place Pool B

 

4th Grade                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
Salt City Hustle     Utah Elite     Utah Hive    
Kongo     Utah Select Premier     Wasatch Utes    
AF Think Swish     Salt Lake Sonics     Utah Premier    
Hard Knox     Kongo Black     Chaos    
Game 5-1st place Pool A vs 2nd place Pool B
Game 6-1st place Pool B vs 2nd place Pool C
Game 7-1st place Pool C vs 2nd place Pool A
Game 8-Winner Game 5 vs Winner Game 6
Game 9-Winner Game 7 vs Winner Game 8
Game 10-3rd place Pool A vs 4th place Pool B
Game 11-3rd place Pool B vs 4th place Pool C
Game 12-3rd place Pool C vs 4th place Pool A
Game 13-Winner Game 10 vs Winner Game 11
Game 14-Winner Game 12 vs Winner Game 13

 

 

5th Grade                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
Utah Elite     Eagles     Utah Thunder    
All Poly     Hoops Elite     Timpview    
Northern Utah Flight     UBC     CC Chargers    
Diablos     Utah Swat     Salt Lake Hustle    
Game 15-1st place Pool A vs 2nd place Pool B
Game 16-1st place Pool B vs 2nd place Pool C
Game 17-1st place Pool C vs 2nd place Pool A
Game 18-Winner Game 15 vs Winner Game 16
Game 19-Winner Game 17 vs Winner Game 18
Game 20-3rd place Pool A vs 4th place Pool B
Game 21-3rd place Pool B vs 4th place Pool C
Game 22-3rd place Pool C vs 4th place Pool A
Game 23-Winner Game 20 vs Winner Game 21
Game 24-Winner Game 22 vs Winner Game 23

 

 

6th Grade                      
Pool A Won Lost Poo B Won Lost Pool C Won Lost Pool D Won Lost
Kongo Black 2     Utah Havoc     UBC Elite     Utah Drive    
Utah Titans     All Poly     Xavier Elite     Utah Elite    
UBC Blue     Utah Force Red     SL Rebels South     Murray Hoops    
Stars     Kongo Black                
Game 25-1st place Pool A vs 2nd place Pool D
Game 26-1st place Pool B vs 2nd place Pool C
Game 27-1st place Pool C vs 2nd place Pool B
Game 28-1st place Pool D vs 2nd place Pool A
Game 29-Winner Game 25 vs Winner Game 26
Game 30-Winner Game 27 vs Winner Game 28
Game 31-Winner Game 29 vs Winner Game 30
Game 32-3rd place Pool A vs 3rd place Pool D
Game 33-3rd place Pool B vs 4th place Pool A
Game 34-3rd place Pool C vs 4th place Pool B
Game 35-Winner Game 32 vs Winner Game 33
Game 36-Winner Game 34 vs Winner Game 35

 

 

7th Grade                      
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost Pool D Won Lost
Green Canyon Wolfpack     SoJo Falcons     Salt Lake Heat     Shockwave    
Logan Razorbacks     Utah Elite     Utah Select     Chargers    
Salt Lake Rebels     Utah Drive     Kongo Black     Kongo    
Salt City Hustle     Park City     South Valley Elite     Murray Hoops    
Game 37-1st place Pool A vs 2nd place Pool D
Game 38-1st place Pool B vs 2nd place Pool C
Game 39-1st place Pool C vs 2nd place Pool B
Game 40-1st place Pool D vs 2nd place Pool A
Game 41-Winner Game 37 vs Winner Game 38
Game 42-Winner Game 39 vs Winner Game 40
Game 43-Winner Game 41 vs Winner Game 42
Game 44-3rd place Pool A vs 4th place Pool D
Game 45-3rd place Pool B vs 4th place Pool C
Game 46-3rd place Pool C vs 4 place Pool B
Game 47-3rd place Pool D vs 4th place Pool A
Game 48-Winner Game 44 vs Winner Game 45
Game 49-Winner Game 46 vs Winner Game 47
Game 50-Winner Game 48 vs Winner Game 49

 

 

8th Grade                            
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost Pool D Won Lost Pool E Won Lost
Finao     Havoc     West Jordan     C3 Elite     Hard Knox Premier    
Excum Elite     Salt Lake Bounce     Utah Select Premier     Xavier Elite     Swoosh    
Kongo Black     Salt Lake Grind     Utah Force     Salt Lake Rebels South     Utah Elite    
Chaos     Herriman     Salem Hills                
Game 51-1st place Pool E vs 2nd place Pool A
Game 52-1st place Pool D vs 2nd place Pool B
Game 53-1st place Pool C vs 2nd plalce Pool D
Game 54-1st place Pool B vs 2nd place Pool E
Game 55-1st place Pool A vs 2nd place Pool C
Game 56-Winner Game 51 vs Winner Game 52
Game 57-Winner Game 53 vs Winner Game 54
Game 58-Winner Game 55 vs Winner Game 57
Game 59-Winner Game 56 vs Winner Game 58
Game 60-3rd place Pool A vs 3rd place Pool D
Game 61-3rd place Pool B vs 4th place Pool C
Game 62-3rd place Pool E vs 4th place Pool A
Game 63-3rd place Pool C vs 4th place Pool B
Game 64-Winner Game 60 vs Winner Game 61
Game 65-Winner Game 62 vs Winner Game 63
Game 66-Winner Game 64 vs Winner Game 65

 

 

9th Grade                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
Bountiful Red     Utah Kings     Money    
DC Force     Springville     Syracuse Rampage    
Kongo Parker     Salem Hills     Kongo Green    
Utah Force Red     Kongo Black     Herriman    
Game 67-1st place Pool A vs 2nd place Pool B
Game 68-1st place Pool B vs 2nd place Pool C
Game 69-1st place Pool C vs 2nd place Pool A
Game 70-Winner Game 67 vs Winner Game 68
Game 71-Winner Game 69 vs Winner Game 70
Game 72-3rd place Pool A vs 4th place Pool B
Game 73-3rd place Pool B vs 4th place Pool C
Game 74-3rd place Pool C vs 4th place Pool A
Game 75-Winner Game 72 vs Winner Game 73
Game 76-Winner Game 74 vs Winner Game 75

*GAMES DO NOT COUNT IN POOL STANDINGS

March 5      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 3rd UBC Elite vs 3rd Utah Tigers 5th UBC vs 5th Utah Swat *3rd Fierce vs 3rd Epic
7:00 pm 6th UBC Elite vs 6th Xavier Elite 6th Utah Titans vs 6th UBC Blue 4th AF Thin Swish vs 4th Kongo
8:00 pm *8th Utah Elite vs 8th SL Rebels South 6th Utah Havoc vs 6th All Poly 7th SL Heat vs 7th Utah Select
9:00 pm 7th Shockwave vs 7th Chargers 8th Knogo Black vs 8th Chaos 8th West Jordan vs 8th Utah Select Premier

 

March 6      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 6th Utah Force Red vs 6th Kongo Black 7th SL Rebels vs 7th Salt City Hustle 4th Salt City Hustle vs 4th Hard Knox
7:00 pm 8th Utah Force vs 8th Salem Hills 5th CC Chargers vs 5th Salt City Hustle 6th Stars vs 6th UBC Blue
8:00 pm 8th Havoc vs 8th SL Bounce 9th Utah Force Red vs 9th Kongo Parker 5th Northern Utah Flight vs 5th Diablos
9:00 pm 8th Hard Knox Pemier vs 8th Swoosh 9th Salem Hills vs 9th Kongo Black 8th C3 Elite vs 8th Xavier Elite

 

March 8      
Corner Canyon Main-North Main-South Aux-West
6:00 pm 7th Canyon Canyons vs 7th Kongo 4th Utah Elite vs 4th Utah Select Premier 4th Kongo Black vs 4th Salt Lake Sonics
7:00 pm 6th Utah Drive vs 6th Murray Hoops 4th Utah Premier vs 4th Chaos 5th All Poly vs 5th Northern Utah Flight
8:00 pm 4th Utah Hive vs 4th Wasatch Utes 5th Utah Thunder vs 5th Timpview 3rd Titans vs 3rd Leopards
9:00 pm 5th Utah Swat vs 5th Hoops Elite 7th Kongo Black vs 7th South Valley Elite 7th SoJo Falcons vs 7th Utah Elite

 

March 9      
Corner Canyon Main-North Main-South Aux-West
9:00 am 3rd UBC Elite vs 3rd Fierce 8th Havoc vs 8th SL Grind *3rd Utah Tigers vs 3rd Leopards
10:00 am 3rd Titans vs 3rd EPIC 5th Utah Elite vs 5th Diablos 5th UBC vs 5th Eagles
11:00 am 4th AF Think Swish vs 4th Salt City Hustle 7th Logan Razorbacks vs 7th SL Rebels 9th Utah Kings vs 9th Springville
12:00 pm 9th Bountiful Red vs 9th DC Force 9th Money vs 9th Kongo Green 6th UBC Blue vs 6th Kongo Back 2
1:00 pm 8th C3 Elite vs 8th SL Rebels South 9th Syracuse Rampage vs 9th Herriman 9th Sprinville vs 9th Kongo Black

 

March 11      
Jordan High North South Aux
6:00 pm *3rd UBC Elite vs 3rd Titans 7th Green Canyon Wolfpack vs 7th Logan Razorback 6th UBC Elite vs 6th SL Rebels South
7:00 pm 8th Fiano vs 8th Exum Elite 5th All Poly vs 5th Diablos *6th UBC Eite vs 6th Utah Drive
8:00 pm 7th Green Canyon Wolfpack vs 7th SL Rebels 7th Logan Razorback vs 7th SL Hustle 7th Utah Drive vs 7th Park City
9:00 pm 6th Utah Elite vs 6th Murray Hoops 6th Utah Havoc vs 6th Kongo Black 7th SL Heat vs 7th South Valley Elite

 

March 12      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 4th Salt City Hustle vs 4th Kongo 4th Hard Knox vs 4th AF Think Swish 3rd Leopards vs 3rd Epic
7:00 pm 5th Salt City Hustle vs 5th Utah Thunder 4th Utah Elite vs 4th Salt lake Sonics 4th Utah Select Premier vs 4th Kongo Black
8:00 pm 3rd Utah TIgers vs 3rd Fierce 5th Eagles vs 5th Hoops Elite 5th Timpview vs 5th CC Chargers
9:00 pm 6th Utah Havoc vs 6th Utah Force Red 6th Xavier Elite vs 6th SL Rebels South 6th Kongo Black 2 vs 6th Utah Titans

 

March 12      
Alta High East Main West
6:00 pm 7th SoJo Falcons vs 7th Utah Drive 8th West Jordan vs 8th Utah Force 7th Utah Select vs 7th South Valley Elite
7:00 pm 7th Salt Lake Heat vs 7th Kongo Black 9th Utah Force Red vs 9th Bountiful Red 8th Utah Select Premier vs 8th Salem Hills
8:00 pm 7th Park City vs 7th Utah Elite 7th Shockwave vs 7th Kongo 7th Murray Hoops vs 7th Chargers
9:00 pm 8th Chaos vs 8th Finao 9th DC Force vs 9th Kongo Parker 8th Havoc vs 8th Herriman

 

March 13      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 7th Murray Hoops vs 7th Kongo 4th Utah Elite vs 4th Kongo Black 4th Utah Select Premier vs 4th Salt lake Sonics
7:00 pm 4th Utah Hive vs 4th Utah Premier 4th Wasatch Utes vs 4th Chaos 5th Utah Elite vs 5th App Poly
8:00 pm 5th Eagles vs 5th Utah Swat 5th Utah Thunder vs 5th CC Chargers 5th Timpview vs 5th Salt City Hustle
9:00 pm 6th Kongo Black 2 vs 6th Stars 9th Money vs 9th Herriman 9th Utah Kings vs 9th Salem Hills

 

March 13      
Alta High East Main West
6:00 pm 6th All Poly vs 6th Utah Force Red 7th Utah Elite vs 7th Utah Drive *6th Xavier Elite vs 6th Utah Elite
7:00 pm 8th West Jordan vs 8th Salem Hills 8th Utah Elite vs 8th Swoosh *6th SL Rebels South vs 6th Murray Hoops
8:00 pm 9th Utah Force Red vs 9th DC Force 7th SoJo Falcons vs 7th Park City 7th Green Canyon vs 7th Salt City Hustle
9:00 pm 8th SL Bounce vs 8th SL Grind 9th Bountiful vs 9th Knogo Parker 8th Exum Elite vs 8th Kongo Black

 

March 15      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 4th Utah Hive vs 4th Chaos 5th Utah ELite vs 5th Utah Northern Flight 6th All Poly vs 6th Kongo Black
7:00 pm 4th Wasatch Utes vs 4th Utah Premier 7th Shockwave vs 7th Murray Hoops 6th Utah Drive vs 6th Utah Elite
8:00 pm 9th Syracuse Rampage vs 9th Money 8th Hard Knox vs 8th Utah Elite 4th Hard Knox vs 4th Kongo
9:00 pm 9th Kongo Green vs 9th Herriman 8th Xavier Elite vs 8th SL Rebels South 9th Utah Kings vs 9th Kongo Black

 

March 18      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 8th Chaos vs 8th Exum Elite 7th Utah Select vs 7th Kongo Black GAME MOVED TO 3/22 AT JORDAN 6:00 pm
7:00 pm 8th Finao vs 8th Kongo Black 8th SL Bounce vs 8th Herriman GAME MOVED TO 3/22 AT JORDAN 7:00 pm
8:00 pm *8th C3 Elite vs 8th Hard Knox Premier *8th Swoosh vs 8th Xavier Elite GAME MOVED TO 3/22 AT JORDAN 6:00 pm
9:00 pm 6th Utah Titans vs 6th Stars 8th SL Grind vs 8th Herriman GAME MOVED TO 3/22 AT JORDAN 6:00 pm

 

March 22      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 9th Sprinville vs 9th Salem Hills 9th Syracuse Rampage vs 9th Kongo Green 5th Hoops Elite vs 5th UBC
7:00 pm Game 62 Game 32 8th Utah Force vs 8th Utah Select Premier
8:00 pm Game 54 Game 67 Game 44
9:00 pm Game 53 Game 68 Game 45

 

March 23      
Alta High East Main West
12:00 pm Game 61 Game 63 Game 33
1:00 pm Game 5 Game 6 Game 60
2:00 pm Game 15 Game 16 Game 10
3:00 pm Game 25 Game 26 Game 35
4:00 pm Game 27 Game 28 Game 20
5:00 pm Game 46 Game 47 Game 21

 

March 23        
Corner Canyon Main-North Main-South Aux-East Aux-West
12:30 pm Game 52 Game 57 Game 11 Game 37
1:30 pm Game 73 Game 51 Game 72 Game 38
2:30 pm Game 55 Game 74 Game 69 Game 39
3:30 pm Game 34 Game 65 Game 70 Game 40

 

 

March 25      
Jordan High North South Aux
6:00 pm Game 7 Game 8 Game 1
7:00 pm Game 12 Game 13 Game 2
8:00 pm Game 17 Game 18 Game 4
9:00 pm Game 29 Game 30 Game 36

 

 

March 25      
Alta High East Main West
6:00 pm Game 22 Game 64 Game 23
7:00 pm Game 41 Game 56 Game 42
8:00 pm Game 48 Game 58 Game 49
9:00 pm xxxxxxx Game 75 xxxxxxxxx

 

March 26      
Jordan High North South Aux
6:00 pm Game 3 Game 9 Game 14
7:00 pm Game 19 Game 31 Game 24
8:00 pm Game 43 Game 59 Game 50
9:00 pm Game 76 Game 71 Game 66