9-15 State Championships - Boys & Girls

TOURNAMENT INFORMATION

1. Before your first game you will need to hand in a roster with the players and coach card number, the

team name and grade, the coaches phone number and the coaches E-Mail. If we do not receive this roster

completed the next game is a forfeit. Once the roster is handed in it will be listed on our website and you

will not hand in another roster at other events, unless there are changes.

2. All games consist of two 17 minutes halves, with the clock stopping on all shooting fouls, and all dead

balls the last two minutes of each half.

3. Four timeouts per game. Two full and two thirty second timeouts. They carry over to the 2nd half.

4. Overtimes as follows: 1st overtime---two minutes, 2nd overtime is sudden death with the first team scoring.

5. There is a four minute warm-up and a four minute halftime.

6. Players can only play for one team in the same age group.

7. 3rd grade through 6th grade can either use a regular size ball or a women's size ball. If either coach wants the women's

size ball it will be used.

8. In cases of three way ties for first in the boys division winner will be determined by dropping the score fo the 4th place team

and then adding plus or minus points against the other two teams up to 15 points. In the girls division you include all scores against

teams in the pool plus or minus up to 15 points.

9. Each team will provide a scorekeeper who will sit next to the clock at the game.

10. Any coach or player ejected from the game WILL NOT BE ALLOWED TO PARTICIPATE IN THE NEXT GAME.

 

11. COACHES, PLEASE DO NOT RUN UP THE SCORE ON ANY TEAM THAT YOU PLAY. TEACH YOUR PLAYERS

THE IMPORTANCE OF RESPECTING PLAYERS FROM THE OTHER TEAM. YOU SHOULD ALSO MAKE SURE

PARENTS ARE UNDER CONTROL. THEY SHOULD ALSO BE AN EXAMPLE TO THE PLAYERS.

 

12. Any questions call Scott Briggs at 801-381-3009.

13. WHEN COMPETING IN THE STATE CHAMPIONSHIPS THE FORMAT IS AS FOLLOWS. EACH

TEAM WILL PLAY THE TEAMS IN THEIR POOL. AFTER POOL PLAY THE FIRST AND SECOND PLACE

MOVE TO THE DIVISION I CHAMPIONSHIPS AND COMPETE IN A SINGLE ELIMINATION TOURNAMENT.

THE THRID AND FOURTH PLACE TEAMS MOVE TO THE DIVISION II CHAMPIONSHIPS AND COMPETE

IN A SINGLE ELIMINATION TOURNAMENT. T-SHIRTS WILL BE AWARDED IN

EACH DIVISION.

14. Schedule Lynn Moncur 801-808-8179

 

3rd Grade                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
Utah Elite     SL Sonics Blue     Salt City Hustle    
Se Soia     Utah Select     Mayhem    
Olympus     Hard Knox Blue     Triple Threat    
Kongo Basketball Club     Utah Force Red     Swat    
Game 1-1st place Pool A vs 2nd place Pool B
Game 2-1st place Pool B vs 2nd place Pool C
Game 3-1st place Pool C vs 2nd place Pool A
Game 4-Winner Game 1 vs Winner Game 2
Game 5-Winner Game 3 vs Winner Game 4
Game 6-3rd place Pool A vs 4th place Pool B
Game 7-3rd place Pool B vs 4th place Pool C
Game 8-3rd place Pool C vs 4th place Pool A
Game 9-Winner Game 6 vs Winner Game 7
Game 10-Winner Game 8 vs Winner Game 9

 

 

4th Grade                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
Chaos     CC Chargers Elite     Hard Knox Blue    
Utah Force Red     Utah Elite     Titans    
Mayhem     Club Drive     Salt City Hustle    
UBC                
Game 11-1st place Pool A vs 2nd place Pool B
Game 12-1st place Pool B vs 2nd place Pool C
Game 13-1st place Pool C vs 2nd place Pool A
Game 14-Winner Game 11 vs Winner Game 12
Game 15-Winner Game 13 vs Winner Game 14
Game 16-3rd place Pool A vs 3rd place Pool C
Game 17-3rd place Pool B vs 4th place Pool A
Game 18-Winner Game 16 vs Winner Game 17

 

5th Grade                      
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost Pool D Won Lost
Swat     Utah Hovoc     UBC     En Fuego    
Utah Select Red     Kongo Basketball     Utah Empire     Utah Select White    
Mayhem     SL Rebels-SC     Utah Drive 5     Hard Knox Premier    
Utah Elite     Ut-Titans                
Game 19-1st place Pool A vs 2nd place Pool D
Game 20-1st place Pool C vs 2nd place Pool B
Game 21-1st place Pool B vs 2nd place Pool A
Game 22-1st place Pool D vs 2nd place Pool C
Game 23-Winner Game 19 vs Winner Game 20
Game 24-Winner Game 21 vs Winner Game 22
Game 25-Winner Game 23 vs Winner Game 24
Game 26-3rd place Pool A vs 4th place Pool B
Game 27-3rd place Pool C vs 3rd place Pool B
Game 28-3rd place Pool D vs 4th place Pool A
Game 29-Winner Gaem 26 vs Winner Game 27
Game 30-Winner Game 28 vs Winner Game 29

 

6th Grade                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
Utah Elite     Murray Hoops     Salt Lake Heat    
Utah Drive     Utah Select Red     Salt Lake Sonics    
SoJo Falcons     CC Elite     Logan Razorbacks    
Kongo Basketball     Utah Force     Salt City Hustle    
Game 31-1st place Pool A vs 2nd place Pool B
Game 32-1st place Pool B vs 2nd place Pool C
Game 33-1st place Pool C vs 2nd place Pool A
Game 34-Winner Game 31 vs Winner Game 32
Game 35-Winner Game 33 vs Winner Game 34
Game 36-3rd place Pool A vs 4th place Pool B
Game 37-3rd place Pool B vs 4th place Pool C
Game 38-3rd place Pool C vs 4th place Pool A
Game 39-Winner Game 36 vs Winner Game 37
Game 40-Winner Game 38 vs Winner Game 39

 

7th Grade                            
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost Pool D Won Lost Pool E Won Lost
Havoc     Team Jayhawks-Red Tail     East     Team Jayhawks     C3 Elite    
UT-Utah Elite     Ballin Ducks     SL Heat     Utah Select Red     Lancer    
Chaos     Cyprus     Hard Knox Premier     Utah Mountain Stars     Kongo Basketball    
Braves     Mayhem     Utah Force Black     Utah Force Red     Club Drive    
Game 41-1st place Pool A vs 2nd place Pool D
Game 42-1st place Pool E vs 2nd place Pool C
Game 43-1st place Pool B vs 2nd place Pool E
Game 44-1st place Pool C vs 2nd place Pool A
Game 45-1st place Pool D vs 2nd place Pool B
Game 46-Winner Game 41 vs Winner Game 42
Game 47-Winner Game 43 vs Winner Game 44
Game 48-Winner Game 45 vs Winner Game 47
Game 49-Winner Game 46 vs Winner Game 48
Game 50-3rd place Pool A vs 4th place Pool D
Game 51-3rd place Pool E vs 4th place Pool C
Game 52-3rd place Pool B vs 4th place Pool E
Game 53-3rd place Pool C vs 4th place Pool A
Game 54-3rd place Pool D vs 4th place Pool B
Game 55-Winner Game 50 vs Winner Game 51
Game 56-Winner Game 52 vs Winner Game 53
Game 57-Winner Game 554 vs Winner Game 56
Game 58-Winner Game 55 vs Winner Gaem 57

 

8th Grade                            
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost Pool D Won Lost Pool E Won Lost
Mayhem     SL Rebels SC     Park City     Logan Grizz     Empire Blue    
Hawks     WJ Jags     SL Legends     Utah Elite     Utah Kings    
Utah Triple Threat     SL Retro Yellow     Utah Force Red     Empire Grey     Utah Force Black    
Utah Future     Orem Gold     Kongo Basketball                
Game 59-1st place Pool A vs 2nd place Pool D
Game 60-1st place Pool E vs 2nd place Pool B
Game 61-1st place Pool B vs 2nd place Pool E
Game 62-1st place Pool C vs 2nd place Pool A
Game 63-1st place Pool D vs 2nd place Pool C
Game 64-Winner Game 59 vs Winner Game 60
Game 65-Winner Game 61 vs Winner Game 62
Game 66-Winner Game 63 vs Winner Game 65
Game 67-Winner Game 64 vs Winner Game 66
Game 68-3rd place Pool A vs 4th place Pool B
Game 69-3rd place Pool E vs 3rd place Pool C
Game 70-3rd place Pool D vs 4th place Pool A
Game 71-3rd place Pool B vs 4th place Pool C
Game 72-Winner Game 68 vs Winner Game 69
Game 73-Winner Game 70 vs Winner Game 71
Game 74-Winner Game 72 vs Winner Game 73

 

9th Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Lone Peak     Hard Knox Premier    
Utah Kings     Kongo Basketball    
Hoop Dawgs     Davis    
Weber Warriors     Empire White    
Game 75-1st place Pool A vs 2nd place Pool B
Game 76-1st place Pool B vs 2nd place Pool A
Game 77-Winner Game 75 vs Winner Game 76
Game 78-3rd place Pool A vs 4th place Pool B
Game 79-3rd place Pool B vs 4th place Pool A

SCHEDULE NOTE: PLEASE BE AWARE THAT DUE TO CURRENT WEATHER CONDITIONS, JORDAN HIGH SCHOOL WAS FORCED TO TAKE AWAY GAME DAYS FOR THIS COMING WEEK THAT WERE PREVIOUSLY COMMITTED TO THIS AAU TOURNAMENT. THIS HAS CAUSED AN OBVIOUS SCHEDULING EMERGENCY AND FORCED US INTO SOME CREATIVE ADJUSMENTS TO FIT ALL OF OUR GAMES IN. WE HAVE TRIED TO MEET ALL DEMANDS BUT PLEASE UNDERSTAND WE DID OUR BEST WITH THE SCHEDULE.WE BELIEVE WE HAVE SOLVED THE PROBLEM THE BEST WE CAN. HOWEVER, WE CURRENTLY HAVE GAMES SCHEDULED AT JORDAN HIGH ON THURSDAY MARCH 8. IF THE WEATHER DOES NOT IMPROVE ENOUGH TO ALLOW THE HIGH SCHOOL SPRING SPORTS TEAMS TO PRACTICE OUTSIDE, THESE GAMES WILL NEED TO BE MOVED TO MARCH 17. THE DECISION FOR THIS MATTER WILL BE MADE SOMETIME NEXT WEEK, BUT WE WANTED TO MAKE YOU AWARE OF THE POSSIBLE GAME CHENGE.

*GAMES DO NOT COUNT IN POOL STANDING

Be aware that all teams will enter Division I or Division II tournament play after pool play games have been completed. Please stay up to date with the schedule and tournament play.

 

March 8      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 7th Cyprus vs 7th Ballin Ducks 5th Utah Empire vs 5th Utah Drive 3rd Utah Force Red vs 3rd Utah Select
7:00 pm 4th CC Chargers vs 4th Club Drive 4th Titans vs 4th Hard Knox Blue 6th Utah Select Red vs 6th Utah Force
8:00 pm 8th Utah Force Black vs 8th Empire Blue 6th Kongo vs 6th Utah Drive 7th Utah Select Red vs 7th Utah Force Red
9:00 pm 7th SL Heat vs 7th Utah Force Black 8th Mayhem vs 8th Utah Triple Threat 8th SL Retro Yellow vs 8th SL Rebels SC

 

March 10      
Alta High East Main West
1:00 pm 3rdUtah Elite vs 3rd Se Soia 5th En Fuego vs 5th Utah Select White 3rd Olympus vs 3rd Kongo
2:00 pm 3rd SL Sonics Blue vs 3rd Utah Select 6th Utah Elite vs 6th Utah Drive 3rd Salt City Hustle vs 3rd Mayhem
3:00 pm 6th Utah Force vs 6th Murray 6th SL Sonics vs 6th Logan 4th Salt City Hustle vs 4th Hard Knox Blue
4:00 pm 7th Utah Select Red vs 7th Team Jayhawks 8th Logan vs 8th Utah Elite 4th Mayhem vs 4th UBC
5:00 pm 4th CC Chargers vs 4th Utah Elite 6th Logan vs 6th Salt City Hustle 4th Chaos vs 4th Utah Force Red
6:00 pm 5th Swat vs 5th Utah Select Red *8th Logan vs 8th Utah Kings 5th Mayhem vs 5th Utah Elite
7:00 pm 5th Kongo vs 5th SL Rebels SC 7th Cyprus vs 7th Mayhem *5th Utah Drive vs 5th Hard Knox Premier
8:00 pm 7th UT-Utah Elite vs 7th Braves 9th Hard Knox Premier vs 9th Kongo 7th C3 Elite vs 7th Lancer
9:00 pm 7th Hard Knox Premier vs 7th Utah Force Black 7th Utah Mountain Stars vs 7th Utah Force Red 7th Kongo vs 7th Club Drive

 

 

 

March 12      
Jordan North South Aux
6:00 pm 5th UT-Titans vs 5th SL Rebels SC 3rd Utah Elite vs 3rd Olympus 3rd Swat vs 3rd Mayhem
7:00 pm 7th Havoc vs 7th UT-Utah Elite 9th Lone Peak vs 9th Hoops Dawgs 5th Utah Select White vs 5th Hard Knox Premier
8:00 pm 9th Hard Knox Premier vs 9th Davis 7th East vs 7th Hard Knox Pemier 6th Salt City Hustle vs 6th SL Heat
9:00 pm 7th Chaos vs 7th Braves 9th Empre White vs 9th Kongo 5th Swat vs 5th Utah Elite

 

March 15      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 6th SoJo vs 6th Utah Drive 5th Utah Hovoc vs 5th SL Rebels SC 4th Utah Force Red vs 4th Mayhem
7:00 pm 5th Utah Select Red vs 5th Mayhem 4th Utah Elite vs 4th Club Drive 3rd Utah Force Red vs 3rd Hard Knox Blue
8:00 pm 8th Hawks vs 8th Utah Future 8th SL Rebels SC vs 8th Orem Gold 8th WJ Jags vs 8th SL Retro Yellow
9:00 pm 8th Kongo Basketball vs 8th Utah Force Red 8th Utah Elite vs 8th Empire Grey 6th Kongo vs 6th Utah Elite

 

March 15      
Alta High East Main West
6:00 pm 4th Chaos vs 4th UBC 6th Utah Select Red vs 6th CC Elite 3rd Utah Elite vs 3rd Kongo
7:00 pm *4th CC Chargers vs 4th Hard Knox Blue 7th East vs 7th Utah Force Black 6th Salt City Hustle vs Salt Lake Sonics
8:00 pm *5th En Fuego vs 5th UBC 9th Lone Peak vs 9th Weber 7th Cyprus vs 7th Team Jaywaks Red Trail
9:00 pm 8th Utah Kings vs 8th Empire Blue 9th Utah Kings vs 9th Hoop Dawgs 7th Chaos vs 7th UT- Utah Elite

 

March 17      
Jordan High North South Aux
9:00 am 3rd Salt City vs 3rd Triple Threat 4th Chaos vs 4th Mayhem 5th Utah Havoc vs 5th Kongo
10:00 am 4th Salt City Hustle vs 4th Titans 8th SL Retro Yellow vs 8th Orem Gold *8th Empire Blue vs 8th Utah Elite
11:00 am 5th UBC vs 5th Utah Empire 8th SL Rebels SC vs 8th WJ Jags 5th En Fuego vs 5th Hard Knox Premier
12:00 pm 6th Murray vs 6th Utah Select Red 8th Mayhem vs 8th Hawks 6th SoJo Falcons vs 6th Kongo
1:00 pm 7th Team Jayhawks Red Trail vs 7th Ballin Ducks 8th Utah Triple Threat vs 8th Utah Future 7th East vs 7th SL Heat

 

March 17      
Alta High East Main West
2:00 pm 8th Park City vs 8th SL Legends 8th Empire Grey vs 8th Logan 7th Lancers vs 7th Club Drive
3:00 pm 8th Kings vs 8th Utah Force Black 9th Davis vs 9th Kongo 6th Logan vs 6th SL Heat
4:00 pm 8th Park City vs 8th Utah Force Red 9th Weber vs 9th Utah Kings 3rd Utah Select vs 3rd Hard Knox Blue
5:00 pm 7th C3 Elite vs 7th Kongo 9th Davis vs 9th Empire White 6th Utah Force vs 6th CC Elite
6:00 pm 7th Utah Force Red vs 7th Team Jayhawks 9th Weber vs 9th Hoop Dawgs 7th Utah Mountain Stars vs 7th Utah Select Red

 

 

March 19      
Jordan High North South Aux
6:00 pm 7th Havoc vs 7th Braves 3rd Swat vs 3rd Triple Threat 3rd Se Soia vs 3rd Olympus
7:00 pm 5th Utah Elite vs 5th Utah Select Red 5th Swat vs 5th Mayhem 3rd SL Sonics Blue vs 3rd Hard Knox Blue
8:00 pm 7th Mayhem vs 7th Ballin Ducks 8th WJ Jags vs 8th Orem Gold 8th Kongo vs 8th Park City
9:00 pm 8th Mayhem vs 8th Utah Future 8th SL Legends vs 8th Utah Force Red 8th Utah Triple Threat vs 8th Hawks

 

March 19    
Sports City Court 1 Court 2
6:00 pm 5th UT-Titans vs 5th Utah Havox *4th Salt City vs 4th Club Drive
7:00 pm 4th Utah Force Red vs 4th UBC 5th UBC vs 5th Utah Drive
8:00 pm 6th SoJo vs 6th Utah Elite *4th Utah Elite vs 4th Titans
9:00 pm 9th Empire White vs 9th Hard Knox Premier 7th SL Heat vs 7th Hard Knox Premier

 

 

March 20        
Corner Canyon Court 1 Main North Court 2 Main South Court 3 Aux East Court 4 Aux West
6:00 pm 3rd SeSoia vs 3rd Kongo 3rd Mayhem vs 3rd Triple Threat 5th Swat vs 5th Utah Elite 7th Havoc vs 7th Chaos
7:00 pm 3rd Utah Force Red vs 3rd SL Sonics Blue 3rd Salt City vs 3rd Swat *5th Utah Empire vs Utah Select White 6th SL Heat vs 6th SL Sonics
8:00 pm 6th Murray vs 6th CC Elite 7th Mayhem vs 7th Team Jayhawks Red Tail 7th Team Jayhawks vs 7th Utah Mountain Stars 7th Lancers vs 7th Kongo
9:00 pm *8th Empire Grey vs 8th Utah Force Black 8th SL Legends vs 8th Kongo 9th Lone Peak vs 9th Utah Kings 7th C3 Elite vs 7th Club Drive

 

 

March 21      
Jordan High North South Aux
6:00 pm Game 19 Game 21 Game 32
7:00 pm Game 20 Game 22 Game 26
8:00 pm Game 71 Game 31 Game 27
9:00 pm Game 69 Game 70 Game 47

 

March 21    
Sport City Court C Court D
5:00 pm Game 61 Game 44
6:00 pm Game 62 Game 43
7:00 pm Game 50 Game 59
8:00 pm Game 51 Game 60
9:00 pm Game 52 Game 53

 

 

March 23    
Sports City Court C Court D
5:00 pm Game 47 Game 42
6:00 pm Game 54 Game 41
7:00 pm Game 68 Game 63

 

 

 

March 23        
Corner Canyon Court 1 Main North Court 2 Main South Court 3 Aux East Court 4 Aux West
6:00 pm Game 36 Game 1 Game 11 Game 6
7:00 pm Game 37 Game 2 Game 12 Game 7
8:00 pm Game 38 Game 75 Game 76 Game 78
9:00 pm Game 65 Game 55 Game 56 Game 79

 

March 24        
Corner Canyon Court 1 Main North Court 2 Main South Court 3 Aux East Court 4 Aux West
9:00 am Game 3 Game 4 Game 13 Game 14
10:00 am Game 8 Game 9 Game 16 Game 17
11:00 am Game 23 Game 24 Game 33 Game 34
12:00 pm Game 29 Game 39 Game 28 Game 57
1:00 pm Game 64 Game 72 Game 46 Game 48
2:00 pm Game 66 Game 73 xxxxxxxx xxxxxxxx

 

March 27        
Corner Canyon Court 1 Main North Court Main South Court 3 Aux East Court 4 Aux West
6:00 pm Game 5 Game 10 Game 15 Game 18
7:00 pm Game 25 Game 30 Game 35 Game 40
8:00 pm Game 49 Game 58 Game 67 Game 74
9:00 pm Game 77 Game 80 xxxxxxx xxxxxxxx

 

 

0