Martin Luther King Tournament

TOURNAMENT INFORMATION

 

1. Before your first game you will need to hand in a roster with the players and coach card number, the

team name and grade, the coaches phone number and the coaches E-Mail. If we do not receive this roster

completed the next game is a forfeit. Once the roster is handed in it will be listed on our website and you

will not hand in another roster at other events, unless there are changes.

2. All games consist of two 17 minutes halves, with the clock stopping on all shooting fouls, and all dead

balls the last two minutes of each half.

3. Four timeouts per game. Two full and two thirty second timeouts. They carry over to the 2nd half.

4. Overtimes as follows: 1st overtime---two minutes, 2nd overtime is sudden death with the first team scoring three points.

5. There is a four minute warm-up and a four minute halftime.

6. Players can only play for one team in the same age group.

7. 3rd grade through 6th grade can either use a regular size ball or a women's size ball. If either coach wants the women's

size ball it will be used.

8. In cases of three way ties for first in the boys division winner will be determined by dropping the score fo the 4th place team

and then adding plus or minus points against the other two teams up to 15 points. In the girls division you include all scores against

teams in the pool plus or minus up to 15 points.

9. Each team will provide a scorekeeper who will sit next to the clock at the game.

10. Any coach or player ejected from the game WILL NOT BE ALLOWED TO PARTICIPATE IN THE NEXT GAME.

11. COACHES, PLEASE DO NOT RUN UP THE SCORE ON ANY TEAM THAT YOU PLAY. TEACH YOUR PLAYERS

THE IMPORTANCE OF RESPECTING PLAYERS FROM THE OTHER TEAM. YOU SHOULD ALSO MAKE SURE

PARENTS ARE UNDER CONTROL. THEY SHOULD ALSO BE AN EXAMPLE TO THE PLAYERS.

 

12. Any questions about the tournament call Scott Briggs at 801-381-3009

13. Any questions about the schedule call Lynn Moncur at 801-808-8179

 

DOUBLE CHECK YOUR SCHEDULE ON FRIDAY NIGHT.

3rd Grade Won Lost
CV Hoops    
Utah Fierce    
Bountiful Braves    
Leopards    
Game 1-1st place vs 2nd place

 

4th Grade Red Division Won Lost
Hard Knox Premier    
Idaho Shockers    
Salt Lake Hustle    
Titans    
Game 2-1st place vs 2nd place

 

4th Grade Blue Division Won Lost
Salt Lake Sonics    
Shooters    
Utah Premier    
Swat    
Game 3-1st place vs 2nd place

 

5th Grade Blue Division Won Lost
Lone Peak Gold    
Salt City Hustle    
Salt Lake Sonics    
Salt Lake Kings    
Game 4-1st place vs 2nd place

 

5th Grade Orange Division Won Lost
Hotshotz    
The Dream Team    
Utah Premier Select    
Utah Thunder Orange    
Game 5-1st place vs 2nd place

 

6th Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Stansbury Stallions     Timbers    
Utah Titans     Murray Hoops    
Alta     Utah Premier Select    
Manti     Utah Havoc    
Game 6-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

7th Grade                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
UC Elite     Lehi     Skyridge    
Brighton Bengals     Stansbury Stallions     Utah Legacy    
Green Canyon Wolfpack     UT Premier National     Utah Premier Select    
Hard Knox     LP Gold     Utah Thunder Orange    
Game 7-Winner Pool B vs Winner Pool C
Game 8-Winner Pool A vs Winner Game 7

 

8th Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Orem Fighters     Utah Dawgs    
Salt Lake Stars     Utah Reign Black    
C3 Elite     LP Gold    
Tojans     Olympus Titans    
Game 9-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

1/19      
Jordan High North South Aux
11:00 am 3rd Bountiful Braves vs 3rd Leopards 6th Murray Hoops vs 6th Utah Havoc 7th Green Canyon vs 7th Hard Knox
12:00 pm 7th Skyridge vs 7th Utah Legacy 7th Utah Premier Select vs 7th Utah Thunder Orange 3rd CV Hoops vs 3rd Utah Fierce
1:00 pm 7th Lehi vs 7th UT Premier National 7th Stansbury Stallions vs 7th LP Gold 6th Stansbury vs 6th Utah Titans
2:00 pm 7th Skyridge vs 7th Utah Premier Select 7th Utah Legacy vs 7th Utah Thunder Orange 6th Timbers 6th Utah Premie Select
3:00 pm 7th Lehi vs 7th Stansbury 7th UT Premier National vs 7th LP Gold 4th Salt Lake Sonics vs 4th Shooters
4:00 pm 8th Utah Dawgs vs 8th Utah Reign Black 4th Salt City Hustle vs 4th Titans 4th Hard Knox Premier vs 4th Idaho Shockers
5:00 pm 5th Hot Shotz vs 5th The Dream Team 5th Lone Peak Gold vs 5th Salt City Hustle 4th Utah Premier vs 4th Swat
6:00 pm 5th Salt Lake Sonics vs 5th Salt Lake Kings 5th Utah Premier Select vs 5th Utah Thunder Orange 6th Alta vs 6th Manti
7:00 pm 8th Utah Dawgs vs 8th LP Gold 8th Orem vs 8th Salt Lake Stars 8th C3 Elite vs 8th Tojans
8:00 pm 7th UC Elite vs 7th Brighton Bengals 5th Salt Lake Kings vs 5th Lone Peal Gold 5th The Dream Team vs 5th Utah Premier Select
9:00 pm 8th LP Gold vs 8th Olympus Titans 8th Orem vs 8th C3 Elite 8th Salt Lake Stars vs 8th Trojans

 

 

1/21          
Sports City Court 1 Court 2   Court 3 Court 4
8:00 am 7th Lehi vs 7th LP Gold 7th Stansbury vs 7th UT Premier National 8:30 am 3rd Bountiful Braves vs 3rd CV Hoops 3rd Utah Fierce vs 3rd Lepoards
9:00 am 7th Skyridge vs 7th Utah Thunder Orange 6th Timbers vs 6th Murray Hoops 9:30 am 6th Utah Premier Select vs 6th Utah Havoc 4th Idaho vs 4th Titans
10:00 am 4th Salt Lake Sonics vs 4th Utah Premier 4th Shooters vs 4th Swat 10:30 am 3rd Lepoards vs 3rd CV Hoops 3rd Bountiful Braves vs 3rd Utah Fierce
11:00 am 5th Hot Shotz vs 5th Utah Premier Select 5th The Dreams vs 5th Utah Thunder Orange 11:30 am 4th Hard Knox Premier vs 4th Titans 4th Idaho vs 4th Salt City Hustle
12:00 pm 4th Salt Lake Sonics vs 4th Swat 4th Shooters vs 4th Utah Premier 12:30 pm 5th Salt City Hustle vs 5th Salt Lake Kings 5th LP Gold vs 5th Salt Lake Sonics
1:00 pm 5th Hot Shotz vs 5th Utah Thunder Orange 8th Orem vs 8th Trojans 1:30 pm 8th Salt Lake Stars vs 8th C3 Elite 4th Hard Knox Premier vs 4th Salt City Hustle
2:00 pm 8th Utah Reign Black vs 8th Olympus Titans 7th UC Elite vs 7th Green Canyon 2:30 pm 5th Salt City Hustle vs 5th Salt Lake Sonics 7th Brighton Bengals vs 7th Hard Knox

 

 

1/21      
Jordan High North South Aux
11:00 am 8th Utah Regin Black vs 8th LP Gold 8th Olympus Titans vs 8th Utah Dawgs 7th UC Elite vs 7th Hard Knox
12:00 pm 7th Brighton Bengals vs 7th Green Canyon 6th Stansbury vs 6th Alta 6th Manti vs 6th Utah Titans
1:00 pm 6th Murray Hoops vs 6th Utah Premier Select 6th Utah Havoc vs 6th Timbers 7th Utah Legacy vs 7th Utah Premier Select
2:00 pm 6th Stansbury vs 6th Manti 6th Alta vs 6th Utah Titans Game 1
3:00 pm Game 7 Game 3 Game 5
4:00 pm Game 9 Game 6 Game 2
5:00 pm Game 8 Game 4 xxxxxx