Summer Shootout - Boys & Girls

TOURNAMENT INFORMATION

1. Before your first game you will need to hand in a roster with the players and coach card number, the

team name and grade, the coaches phone number and the coaches E-Mail. If we do not receive this roster

completed the next game is a forfeit. Once the roster is handed in it will be listed on our website and you

will not hand in another roster at other events, unless there are changes.

2. All games consist of two 17 minutes halves, with the clock stopping on all shooting fouls, and all dead

balls the last two minutes of each half.

3. Four timeouts per game. Two full and two thirty second timeouts. They carry over to the 2nd half.

4. Overtimes as follows: 1st overtime---two minutes, 2nd overtime is sudden death with the first team scoring three points.

5. There is a four minute warm-up and a four minute halftime.

6. Players can only play for one team in the same age group.

7. 3rd grade through 6th grade can either use a regular size ball or a women's size ball. If either coach wants the women's

size ball it will be used.

8. In cases of three way ties for first in the boys division winner will be determined by dropping the score fo the 4th place team

and then adding plus or minus points against the other two teams up to 15 points. In the girls division you include all scores against

teams in the pool plus or minus up to 15 points.

9. Each team will provide a scorekeeper who will sit next to the clock at the game.

10. Any coach or player ejected from the game WILL NOT BE ALLOWED TO PARTICIPATE IN THE NEXT GAME

11. COACHES, PLEASE DO NOT RUN UP THE SCORE ON ANY TEAM THAT YOU PLAY. TEACH YOUR PLAYERS

THE IMPORTANCE OF RESPECTING PLAYERS FROM THE OTHER TEAM. YOU SHOULD ALSO MAKE SURE

PARENTS ARE UNDER CONTROL. THEY SHOULD ALSO BE AN EXAMPLE TO THE PLAYERS.

 

12. Any questions call Scott Briggs at 801-381-3009.

13. If a mistake is done on your schedule call Lynn at 801-808-8179.

?????

4th Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Red Devils     Mountain City Red    
Mountain City Blue     Club Utah #2    
Club Utah #1     Olympus    
Red Storm 2     Legacy    
Game 1-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

5th Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Salt Lake Sonics     Salt Lake Celtics    
Summit County Ballers     Mountain City Red    
Olympus Titans    

Legacy LC

   
Game 2-Winnwe Pool A vs Winner Pool B

 

6th Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Odgen Tigers     Mountian City Red    
Club Utah     Rams    
Salt Lake Celtics     Swatt    
Game 3-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

7th Grade                
Pool A Won Lost Pool B Won Lost Pool C Won Lost
CDE Basketball     Dream Team Blue     Mountain City Red    
Utah Titans     Herriman TC     Killer Bees    
American Fork     Club Utah     Utah Premier    
Red Storm 1     Mountain City Blue     Utah Thunder    
Game 4-Winner Pool B vs Winner Pool C
Game 5-Winner Pool A vs Winner Game 4

 

8th Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Mountain City Blue     Legacy Middle    
Dream Team White     Mountain City Gold    
Club Utah     Killer Bees    
Swat     Club Utah    
Game 6-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

9th Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Jordan Red     Grantsville White    
Team Dominate     Jordan 21    
Grantsville Red     Mountain City Black    
Game 7-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

JV/Var Boys          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Mountain City Blue     Salt Lake Bandits    
Granstville JV     Complete Shooter    
Hard Work Crew     Granstville V    
Tribe Called West     Tigers    
Game 8-Winner Pool A vs Winner Pool B

 

JV/Var Girls    
  Won Lost
All Lehi    
Tornadoes    
Uintah Utes    
Utah Thunder    

 

Sports City        
July 14th Court A Court B Court C Court D
12:00 pm xxxxxx xxxxxxx 5th Legacy LC vs 5th Salt Lake Celtics 4th Club Utah 1 vs 4th Mountain City Blue
1:00 pm 7th Mountain City Red vs 7th Utah Premier 6th Salt Lake Celtics vs 6th Club Utah 7th Mountain City Blue vs 7th Herriman TC 4th Club Utah 2 vs Legacy
2:00 pm 9th Jordan Red vs 9th Team Doninate 4th Mountain City Blue vs 4th Red Storm 2 GJV/Var Uintah Utes vs GJV/Var Tornadoes GJV/Var Utah Thunder vs GJV/Var All Lehi
3:00 pm *5th Legacy LC vs 5th Salt Lake Sonics 6th Odgen Tigers vs 6th Salt Lake Celtics 4th Mountain City Red vs 4th Legacy 6th Swat vs 6th Mountain City Red
4:00 pm xxxxxxx xxxxxxxx GJV/Var Uintah Utes vs GJV/Var All Lehi 7th Killer Bees vs 7th Utah Thunder
5:00 pm JV/Var Granstville JV vs JV/Var Hard Work Crew 8th Killer Bees vs 8th Mountian City Gold JV/Var Salt Lake Bendits vs JV/Var Complete Shooters 6th Rams vs 6th Club Utah
6:00 pm 8th Mountian City Gold vs 8th Dream Team White 8th Club Utah vs 8th Swat JV/Var Salt Lake Bandits vs JV/Var Granstville V 7th Dream True Blue vs 7th Club Utah
7:00 pm JV/Var Mountain City Blue vs JV/Var Hard Work Crew 9th Granstville White vs 9th Jordan 21 6th Rams vs 6th Swat 8th Legacy Middle vs 8th Mountain City Gold
8:00 pm 8th Dream Team White vs 8th Club Utah 8th Swat vs 8th Mountain City Blue *9th Granstville Red vs 9th Mountain City Black 7th Utah Titian vs 7th Red Storm 1
9:00 pm JV/Var Mountain City Blue vs JV/Var Tribe Called West 7th CDE Basketball vs 7th American Fork    

 

Sports City            
July 15th Court A Court B   Court C   Court D
6:00 pm 7th CDE Basketball vs 7th Utah Titans 8th Killer Bees vs 8th Club Utah 12:00 pm 7th Herriman TC vs 7th Dream Team Blue 12:30 pm 4th Mountain City Red vs 4th Utah Club 2
7:00 pm 7th Mountain City Red vs 7th Killer Bees 7th American Fork vs 7th Red Storm 1 1:00 pm 7th Herriman TC vs 7th Club Utah 1:30 pm 4th Olympus vs 4th Legacy
8:00 pm GJV/Var All Lehi vs GJV/Var Tornadoes 7th Utah Thunder vs 7th Utah Premier 2:00 pm 7th Dream True Blue vs 7th Mountain City Blue 2:30 pm 5th Salt Lake Celtics vs 5th Mountian City Red
9:00 pm JV/Var Tigers vs JV/Var Complete Shooters JV/Var Grantsville JV vs JV/Var Mountain City Blue 3:00 pm 6th Odgen Tigers vs 6th Club Utah 3:30 pm 4th Mountain City Blue vs 4th Red Devils
      xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx 4:30 pm *6th Salt Lake Celtics vs 6th Swat
      5:30 pm JV/Var Tigers vs JV/Var Granstville V 5:30 pm *6th Odgen Tigers vs 6th Mountain City Red
      6:30 pm 4th Red Devils vs 4th Club Utah 1 6:30 pm 5th Summit County Ballers vs 5th Salt Lake Sonics
      7:30 pm 6th Rams vs 6th Mountain City Red 7:30 pm GJV/Var Uintah Utes vs GJV/Var Utah Thunder
      8:30 pm JV/Var Hard Work Crew vs JV/Var Tribe Called West 8:30 pm 5th Summit County Ballers vs 5th Olympus

 

Sport City          
July 16th Court A Court B   Court C Court D
12:00 pm *5th Summit County Ballers vs 5th Mountain City Red 4th Club Utah 1 vs 4th Red Storm 2 12:30 pm 7th Club Utah vs 7th Mountain City Blue 4th Olympus vs 4th Mountain City Red
1:00 pm 9th Jordan Red vs 9th Granstville Red *9th Team Dominate vs 9th Jordan 21 1:30 pm 7th Mountain City Red vs 7th Utah Thunder 8th Leagacy Middle vs 8th Club Utah
2:00 pm 9th Grantville White vs 9th Mountain City Black 5th Olympus vs 5th Salt Lake Sonics 2:30 pm 4th Red Devils vs 4th Red Storm 2 4th Olympus vs 4th Club Utah 2
3:00 pm 5th Mountain City Red vs 5th Legacy LC 9th Team Dominate vs 9th Grantsville Red 3:30 pm 8th Mountain City Blue vs 8th Club Utah 7th CDE Basketball vs Red Storm
4:00 pm *9 Grantsville White vs 9th Jordan Red *5th Olympus vs 5th Salt Lake Celtics 4:30 pm 7th Killer Bees vs 7th Utah Premier JV/Var Tigers vs JV/Var Salt Lake Bandits
5:00 pm 8th Dream Team White vs 8th Swat 8th Legacy Middle vs 8th Killer Bees 5:30 pm GJV/Var Utah Thunder vs GJV/Var Tornadoes JV/Var Granstville JV vs JV/Var JV/Var Tribe Called West
6:00 pm 7th Utah Titans vs 7th American For 8th Mountain City Gold vs 8th Club Utah 6:30 pm 9th Jordan 21 vs 9th Mountain City Black JV/Var Complete Shooters vs JV/Var Granstville V
7:00 pm Game 4 Game 3 7:30 pm Game 2 Game 1
8:00 pm Game 9 Game 8 8:30 pm Game 7 Game 6
9:00 pm Game 5