Thanksgiving Tournament

TOURNAMENT INFORMATION

1. Before your first game you will need to hand in a roster with the players and coach card number, the

team name and grade, the coaches phone number and the coaches E-Mail. If we do not receive this roster

completed the next game is a forfeit. Once the roster is handed in it will be listed on our website and you

will not hand in another roster at other events, unless there are changes.

2. All games consist of two 17 minutes halves, with the clock stopping on all shooting fouls, and all dead

balls the last two minutes of each half.

3. Four timeouts per game. Two full and two thirty second timeouts. They carry over to the 2nd half.

4. Overtimes as follows: 1st team to score.

5. There is a four minute warm-up and a four minute halftime.

6. Players can only play for one team in the same age group.

7. 3rd grade through 6th grade can either use a regular size ball or a women's size ball. If either coach wants the women's

size ball it will be used.

8. In cases of three way ties for first in the boys division winner will be determined by dropping the score fo the 4th place team

and then adding plus or minus points against the other two teams up to 15 points. In the girls division you include all scores against

teams in the pool plus or minus up to 15 points.

9. Each team will provide a scorekeeper who will sit next to the clock at the game.

10. Any coach or player ejected from the game WILL NOT BE ALLOWED TO PARTICIPATE IN THE NEXT GAME.

11. COACHES, PLEASE DO NOT RUN UP THE SCORE ON ANY TEAM THAT YOU PLAY. TEACH YOUR PLAYERS

THE IMPORTANCE OF RESPECTING PLAYERS FROM THE OTHER TEAM. YOU SHOULD ALSO MAKE SURE

PARENTS ARE UNDER CONTROL. THEY SHOULD ALSO BE AN EXAMPLE TO THE PLAYERS.

12. Any questions call Scott Briggs at 801-381-3009.

13. Any mistakes on your schedule call Lynn at 801-808-8179

14. THERE IS NO REFUND AFTER THE SCHEDULE IS POSTED.

 

4th Grade Won Lost
Salt City Hustle    
Utah Select Premier    
Triple Threat    
Utah Premier    
Game 1-1st place vs 2nd place

 

5th Grade Red Division Won Lost
UT Hoops Elite    
Lone Peak Maroon    
Salt City Hustle    
Utah Drive    
Game 2-1st place vs 2nd place
5th Grade Blue Division Won Lost
Legends    
Northern Utah Flight    
UBC    
Utah Premier National    
Game 3-1st place vs 2nd place

 

6th Grade Won Lost
Utah Premier National    
Layton Hustle    
Utah Premier Select    
UBC    
Game 4-1st place vs 2nd place

 

 

7th Red Division          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Chargers     Utah Select    
Blue Devils     Salt Lake Hustle    
Salt Lake Heat     New Zealand    
Olympus     Utah Storm    
Game 5-Winner Pool A vs Winner Pool B
7th Blue Division Won Lost
Park CIty    
Salt Lake Legends    
Team One    
Fire    
Game 6-1st place vs 2nd place

 

8th Grade Red Division          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Utah Force     Utah Kings    
Cyprus     Utah Premier National    
Hard Knox Premier     Utah Select Premier    
Lehi     C3 Elite    
Game 7-Winner Pool A vs Winner Pool B
8th Grade Blue Division Won Lost
Herriman    
Orem Fighers    
Utah Dawgs    
Salt Lake Stars    
Game 8-1st place vs 2nd place

 

Girls 8th Grade          
Pool A Won Lost Pool B Won Lost
Kongo     NWBA 8th    
Queens     Utah Thunder    
NWBA 7th     All Poly    
Game 9-Winner Pool A vs Winner Pool B

*GAMES DO NOT COUNT IN POOL STANDINGS

11/23      
Soccer City Court 1 Court 2 Court 3
10:00 am 4th Salt City Hustle vs 4th Utah Select Premier 4th Triple Threat vs 4th Utah Premier 5th UT Hoops Elite vs 5th LP Maroon
11:00 am G8th Kongo vs G8th Queens G8th NWBA Elite vs G8th Utah Thunder 5th Salt City Hustle vs 5th Utah Drive
12:00 pm 7th Chargers vs 7th Blue Devils 4th Utah Select Premier vs 4th Utah Premier *G8th NWBA 7 vs G8th All Poly
1:00 pm G8th Queens vs G8th NWBA Elite 5th UT Hoops Elite vs 5th Salt City Hustle 5th LP Maroon vs 5th Utah Drive
2:00 pm 4th Salt City Hustle vs 4th Triple Threat G8th All Poly vs G8th Utah Thunder G8th NWBA 7 vs G8th Kongo

 

11/23      
Jordan High North South Aux
9:00 am 5th Utah Premier National vs 5th Legends 7th Utah Select vs 7th Salt City Hustle 5th UBC vs 5th Northern Utah Flight
10:00 am 6th Utah Premier National vs 5th Layton 7th New Zealand vs 7th Utah Storm 8th Utah Force vs 8th Cyprus
11:00 am 6th Utah Premier Select vs 6th UBC 8th Hard Knox Premier vs 8th Lehi 8th Utah Kings vs 8th Utah Premier National
12:00 pm 5th Utah Premier National vs 5th UBC 8th Utah Select Premier vs 8th C3 Elite 5th Legends vs 5th Northern Utah Flight
1:00 pm 6th Utah Premier Select vs 6th Layton 7th Utah Select vs 7th New Zealand 7th Salt City Hustle vs 7th Utah Storm
2:00 pm 6th Utah Premier National vs 6th UBC 7th Park City vs 7th Salt Lake Legends 8th Cyprus vs 8th Hard Knox Premier
3:00 pm 8th Lehi vs 8th Utah Force 7th Team One vs 7th Fire 7th Blue Devils vs 7th Olympus
4:00 pm 8th Orem vs 8th Herriman 7th Chargers vs 7th Salt Lake Heat 8th Utah Dawgs vs 8th Salt Lake Stars
5:00 pm 8th Utah Kings vs 8th Utah Select Premier 7th Park City vs 7th Fire 8th Utah Premier National vs 8th C3 Elite
6:00 pm 8th Utah Dawgs vs 8th Herriman 8th Orem vs 8th Salt Lake Stars 7th Salt Lake Heat vs 7th Olympus

 

11/24      
Jordan High North South Aux
9:00 am 5th Utah Premier National vs 5th Northern Utah Flight 4th Salt City Hustle vs 4th Utah Premier 5th UBC vs 5th Legends
10:00 am 6th Utah Premier National vs 6th Utah Premier Select 4th Triple Threat vs 4th Utah Select Premier 5th Salt City Hustle vs 5th LP Maroon
11:00 am 6th Layton vs 6th UBC 7th Park City vs 7th Team One 5th UT Hoops Elite vs 5th Utah Drive
12:00 pm 7th Salt Lake Legends vs 7th Fire 7th Chargers vs 7th Olympus 7th Blue Devils vs 7th Salt Lake Heat
1:00 pm *G8th Kongo vs G8th Utah Thunder G8th Queens vs G8th NWBA 7 8th Salt Lake Stars vs 8th Herriman
2:00 pm 7th Salt Lake Legends vs 7th Team One G8th NWBA ELlite vs G8th All Poly 7th Utah Select vs 7th Utah Storm
3:00 pm 7th Salt City Hustle vs 7th New Zealand 8th Utah Force vs 8th Hard Knox Premier 8th Utah Premier National vs 8th Utah Premier
4:00 pm 8th Cyprus vs 8th Lehi 8th Utah Kings vs 8th C3 Elite 8th Orem vs 8th Utah Dawgs
5:00 pm Game 3 Game 2 Game 1
6:00 pm Game 4 Game 5 Game 6
7:00 pm Game 7 Game 8 Game 9